CB1A-D-12V
General Purpose / Industrial Relays 40AMP 12VDC 1 FORM A
product image
CB1A-D-12V Picture
SeekIC No. : 002550600 Detail
CB1A-D-12V: General Purpose / Industrial Relays 40AMP 12VDC 1 FORM A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CB1A-D-12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 103 Ohms Coil Current : 117 mA
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Resistance : 103 Ohms
Coil Current : 117 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationCB1A-D-12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeAutomotive
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage40A @ 12VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)7 VDC
Coil Current117mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names CB1A D 12V