CC025ACL-M
DC/DC Converters +5/+-15V 25W OUT
product image
CC025ACL-M Picture
SeekIC No. : 002749126 Detail
CC025ACL-M: DC/DC Converters +5/+-15V 25W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC025ACL-M
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 25 W
Input Voltage Range : 18 V to 36 V Number of Outputs : 3
Output Voltage (Channel 1) : 5 V Output Current (Channel 1) : 5 A
Output Voltage (Channel 2) : 15 V Output Current (Channel 2) : 0.83 A
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 5 A
Output Power : 25 W
Input Voltage Range : 18 V to 36 V
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage (Channel 2) : 15 V
Number of Outputs : 3
Output Current (Channel 2) : 0.83 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC025ACL-M
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output5V, ±15V
Power (Watts)25W
Number of Outputs3
1st Output5 VDC @ 5A
2nd Output15 VDC @ 830mA
3rd Output-15 VDC @ 830mA