CC025CL-M
DC/DC Converters 15V/-15V 0.83A 25W
product image
CC025CL-M Picture
SeekIC No. : 002753313 Detail
CC025CL-M: DC/DC Converters 15V/-15V 0.83A 25W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC025CL-M
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 13 W
Input Voltage Range : 18 V to 36 V Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 15 V Output Current (Channel 1) : 0.83 A
Output Voltage (Channel 2) : - 15 V Output Current (Channel 2) : 0.83 A
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 15 V
Output Voltage (Channel 2) : - 15 V
Input Voltage Range : 18 V to 36 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current (Channel 1) : 0.83 A
Output Power : 13 W
Output Current (Channel 2) : 0.83 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC025CL-M
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output±15V
Power (Watts)25W
Number of Outputs2
1st Output15 VDC @ 830mA
2nd Output-15 VDC @ 830mA