CC10-0512DR-E
DC/DC Converters 10W 12V 0.4A
product image
CC10-0512DR-E Picture
SeekIC No. : 002736111 Detail
CC10-0512DR-E: DC/DC Converters 10W 12V 0.4A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC10-0512DR-E
Mfg:
TDK-Lambda
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 10 W
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V Input Voltage (nominal) : 5 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 0.4 A Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Output Current (Channel 2) : 0.4 A Mounting Style : PCB
Description
Package / Case Size :
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Input Voltage (nominal) : 5 V
Mounting Style : PCB
Output Power : 10 W
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V
Output Current (Channel 1) : 0.4 A
Output Current (Channel 2) : 0.4 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC10-0512DR-E
VendorTDK-LAMBDA AMERICAS INC
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 9VDC
Output±12 ~ ±15VDC
Power (Watts)8.5W
Number of Outputs2
1st Output12 ~ 15 VDC @ 320mA
2nd Output-12 ~ -15 VDC @ 320mA