CC10-2412DF-E
DC/DC Converters 10.8W 12V 0.45A
product image
CC10-2412DF-E Picture
SeekIC No. : 002736369 Detail
CC10-2412DF-E: DC/DC Converters 10.8W 12V 0.45A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC10-2412DF-E
Mfg:
TDK-Lambda
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 10.8 W
Input Voltage Range : 18 V to 36 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 0.45 A Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Output Current (Channel 2) : 0.45 A Mounting Style : PCB
Description
Package / Case Size :
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Input Voltage (nominal) : 24 V
Mounting Style : PCB
Input Voltage Range : 18 V to 36 V
Output Power : 10.8 W
Output Current (Channel 1) : 0.45 A
Output Current (Channel 2) : 0.45 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC10-2412DF-E
VendorTDK-LAMBDA AMERICAS INC
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output±12 ~ ±15VDC
Power (Watts)10W
Number of Outputs2
1st Output12 ~ 15 VDC @ 450mA
2nd Output-12 ~ -15 VDC @ 450mA