CC1000PWG3
RF Transceiver Sgl Chip Ultra Low Power RF Transceiver
product image
CC1000PWG3 Picture
SeekIC No. : 00614776 Detail
CC1000PWG3: RF Transceiver Sgl Chip Ultra Low Power RF Transceiver
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC1000PWG3
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Frequency Range : 300 MHz to 1000 MHz Operating Supply Voltage : 3 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Package / Case : TSSOP-28
Packaging : Tube
Description
Maximum Data Rate :
Modulation Format :
Output Power :
Interface Type :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Tube
Package / Case : TSSOP-28
Operating Supply Voltage : 3 V
Frequency Range : 300 MHz to 1000 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC1000PWG3
VendorTexas Instruments
CategoryRF and RFID
Frequency300MHz ~ 1GHz
Data Rate - Maximum76.8 kBaud
Modulation or ProtocolFSK
Applications-
Power - Output10dBm
Sensitivity-110dBm
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Current - Receiving9.6mA
Current - Transmitting5.3mA
Package / Case28-TSSOP
Operating Temperature-40°C ~ 85°C