CD15ED510FO3F
Mica Capacitors 51pF 500V +/-1%
product image
CD15ED510FO3F Picture
SeekIC No. : 001058729 Detail
CD15ED510FO3F: Mica Capacitors 51pF 500V +/-1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CD15ED510FO3F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 51 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 500 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Temperature Coefficient : - 20 PPM / C, + 100 PPM / C Termination Style : Radial
Product : Mica Standard Dipped Capacitors
Description
Package / Case :
TTI Euro Franchised Flag :
Voltage Rating : 500 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Radial
Temperature Coefficient : - 20 PPM / C, + 100 PPM / C
Tolerance : 1 %
Capacitance : 51 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationCD15ED510FO3F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance51pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±1%
FeaturesMica
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.232" (5.90mm)