CM100DY-24A
IGBT MOD DUAL 1200V 100A A SER
product image
CM100DY-24A Picture
SeekIC No. : 004131281 Detail
CM100DY-24A: IGBT MOD DUAL 1200V 100A A SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM100DY-24A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 100A
Current - Collector (Ic) (Max): 100A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 17.5nF @ 10V
Power - Max: 672W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Current - Collector (Ic) (Max): 100A
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 100A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 17.5nF @ 10V
Power - Max: 672W
Description
CM100RL-12NF is a type of MITSUBISHI moduels which can be applied to high power switching use.
There are some absolute maximum ratings about CM100DY-24A.Collector-emitter voltage(VCES) is 600 V(G-E short).Gate-emitter voltage(VGES) is ±20 V(C-E short).Maximum collector dissipation(PC) is 540 W(TC is 25).Otherwise,there are also some electrical characteristics about it.Collector cutoff current(ICES) is 1 mA max when VCE is equal to VCES and VGE is 0 V.Gate leakage current(IGES) is 0.5 uA max when VGE is equal to VCES and VCE is 0.Total gate charge is 400 nC typ when Vcc is 300 V,Ic is 100 A,VGE is 15 V.Emitter-collector voltage(VEC) is 2.8 V max when IE is 100 A and VGE is 0 V.Junction temperature(Tj) is40°C to 150°C.Storage Temperature (Tstg ) is40°C to 125 °C.