CM100RX-24S
IGBT MOD 7PAC 1200V 100A NX SER
product image
CM100RX-24S Picture
SeekIC No. : 004131137 Detail
CM100RX-24S: IGBT MOD 7PAC 1200V 100A NX SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM100RX-24S
IGBT Type: - Configuration: Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 100A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 100A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 10nF @ 10V
Power - Max: 750W Input: Standard
NTC Thermistor: Yes Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Current - Collector (Ic) (Max): 100A
NTC Thermistor: Yes
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Configuration: Three Phase Inverter with Brake
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 100A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 10nF @ 10V
Power - Max: 750W