CM1200HA-24J
IGBT MOD SGL 1200V 1200A H SER
product image
CM1200HA-24J Picture
SeekIC No. : 004131091 Detail
CM1200HA-24J: IGBT MOD SGL 1200V 1200A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM1200HA-24J
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.1V @ 15V, 1200A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 1200A
Current - Collector Cutoff (Max): 6mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 200nF @ 10V
Power - Max: 5800W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Configuration: Single
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector Cutoff (Max): 6mA
Current - Collector (Ic) (Max): 1200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.1V @ 15V, 1200A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 200nF @ 10V
Power - Max: 5800W
Features:
Low Drive Power
Low VCE(sat)
Discrete Super-Fast Recovery Free-Wheel Diode
Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
·AC Motor Control
·Motion/Servo Control
·UPS
·Welding Power Supplies
·Laser Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol
CM900HB-90H
Units
Junction Temperature Tj
-40 to 150
°C
Storage Temperature Tstg
-40 to 125
°C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES
Volts
Gate-Emitter Voltage(G-E SHORT) VGES
±20
Volts
Collector Current (Tc = 25°C) IC
Amperes
Peak Collector Current(Tj 150°C) ICM
Amperes
Emitter Current**(Tc = 25°C) IE
Peak Emitter Current**(Tj 150°C) IEM
Maximum Collector Dissipation (Tc = 25°C)((Tj < 150°C) Pc
Watts
Max. Mounting Torque M8 Terminal Screws -
in-lb
Max. Mounting Torque M6 Mounting Screws -
in-lb
Mounting Torque G(E) Terminal M4 -
15
Module Weight (Typical) -
Grams
Isolation Voltage, Main Terminal to Base Plate, AC 1 Min. Viso
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM1200HA-24J
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max5800W