CM1200HA-34H
ApplicationInverters, Converters, DC choppers, Induction heating, DC to DC converters.Specifications Symbol Parameter Conditions Ratings Unit VCES Collector-emitter voltage VGE = 0V 1700 V VCES Gate-emitter voltage VGE = 0V ±20 V IC Collector current TC = 25...
product image
CM1200HA-34H Picture
SeekIC No. : 004314175 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM1200HA-34H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
Inverters, Converters, DC choppers, Induction heating, DC to DC converters.
Specifications
Symbol Parameter Conditions
Ratings
Unit
VCES Collector-emitter voltage VGE = 0V
V
VCES Gate-emitter voltage VGE = 0V
±20
V
IC Collector current TC = 25°C
A
ICM Pulse (Note 1)
A
IE (Note 2) Emitter current TC = 25°C
IEM (Note 2) Pulse (Note 1)
PC (Note 3) Maximum collector dissipation TC = 25°C, IGBT part
W
Tj Junction temperature
°C
Tstg Storage temperature
°C
Viso Isolation voltage Charged part to base plate, rms, sinusoidal, AC 60Hz 1min.