CM160808-3N9JL
RF Inductors CHIP INDUCTOR SMT 3.9uH
product image
CM160808-3N9JL Picture
SeekIC No. : 001209088 Detail
CM160808-3N9JL: RF Inductors CHIP INDUCTOR SMT 3.9uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM160808-3N9JL
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 3.9 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 450 mAmps Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Self Resonant Frequency : 5500 MHz Q Minimum : 9
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C Termination Style : SMD/SMT
Description
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Inductance : 3.9 nH
Maximum DC Current : 450 mAmps
Q Minimum : 9
Self Resonant Frequency : 5500 MHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM160808-3N9JL
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.9nH
Tolerance±5%
Package / Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMetal Composite Core
Current 450mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9 @ 100MHz
Self Resonant Freq5.5GHz
DC Resistance (DCR)150.0 mOhm Max