CM300HA-28H
IGBT MOD SGL 1400V 300A H SER
product image
CM300HA-28H Picture
SeekIC No. : 004131213 Detail
CM300HA-28H: IGBT MOD SGL 1400V 300A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM300HA-28H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1400V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 4.2V @ 15V, 300A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 300A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 60nF @ 10V
Power - Max: 2100W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Configuration: Single
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 60nF @ 10V
Current - Collector (Ic) (Max): 300A
Power - Max: 2100W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1400V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 4.2V @ 15V, 300A
Features:
Low Drive Power
Low VCE(sat)
Discrete Super-Fast Recovery (135ns) Free-Wheel Diode
High Frequency Operation (20-25kHz)
Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
C Motor Control
Motion/Servo Control
UPS
Welding Power Supplies
Laser Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol
CM900HB-90H
Units
Junction Temperature Tj
-40 to 150
°C
Storage Temperature Tstg
-40 to 125
°C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES
Volts
Gate-Emitter Voltage(G-E SHORT) VGES
±20
Volts
Collector Current (Tc = 25°C) IC
300
Amperes
Peak Collector Current(Tj 150°C) ICM
600*
Amperes
Emitter Current** (Tc = 25°C) IE
300
Peak Emitter Current**Tj 150°C) IEM
600*
Maximum Collector Dissipation (Tc = 25°C) Pc