CM50DY-12H
IGBT MOD DUAL 600V 50A H SER
product image
CM50DY-12H Picture
SeekIC No. : 004131728 Detail
CM50DY-12H: IGBT MOD DUAL 600V 50A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM50DY-12H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector (Ic) (Max): 50A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 5nF @ 10V
Power - Max: 250W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Power - Max: 250W
Current - Collector (Ic) (Max): 50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 50A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 5nF @ 10V
Features:
·Low Drive Power
· Low VCE(sat)
· Discrete Super-Fast Recovery Free-Wheel Diode
· High Frequency Operation
· Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
·AC Motor Control
· Motion/Servo Control
· UPS
· Welding Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol CM400HU-24H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 600 Volts
Gate-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES ±20 Volts
Collector Current (Tc = 25°C) IC 50 Amperes
Peak Collector Current(Tj 150°C) ICM 100* Amperes
Emitter Current** (Tc = 25°C) IE 50 Amperes
Peak Emitter Current** IEM 100* Amperes
Maximum Collector Dissipation (Tc = 25°C) Pc 400 Watts
Mounting Torque, M5 Main Terminal - 1.47~1.96 N.m
Mounting Torque, M6 Mounting - 1.96~2.94 N.m
Weight - 190 Grams
Isolation Voltage (Main Terminal to Baseplate, AC 1 min.) Viso 2500 Vrms
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM50DY-12H
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
ConfigurationHalf Bridge
InputStandard
Power - Max250W
NTC ThermistorNo