CM50TF-24H
IGBT MOD 6PAC 1200V 50A H SER
product image
CM50TF-24H Picture
SeekIC No. : 004131735 Detail
CM50TF-24H: IGBT MOD 6PAC 1200V 50A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM50TF-24H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 50A
Current - Collector (Ic) (Max): 50A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 10nF @ 10V
Power - Max: 400W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 10nF @ 10V
Configuration: Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max): 50A
Power - Max: 400W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 50A
Features:
·Low Drive Power
· Low VCE(sat)
· Discrete Super-Fast Recovery (135ns) Free-Wheel Diode
· High Frequency Operation
(20-25kHz)
· Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
·AC Motor Control
· Motion/Servo Control
· UPS
· Welding Power Supplies
· Laser Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol CM400HA-34H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 1200 Volts
Gate-Emitter Voltage VCES ±20 Volts
Collector Current IC 50 Amperes
Peak Collector Current ICM 100* Amperes
Diode Forward Current IF 50 Amperes
Diode Forward Surge Current IFM 100* Amperes
Power Dissipation Pd 400 Watts
Max. Mounting Torque M4 Mounting Screws - 13 in-lb
Max. Mounting Torque, M5 Terminal Screws - 17 in-lb
Module Weight (Typical) - 540 Grams
V Isolation VRMS 2500 Volts
Description
The absolute maximum ratings of the CM50TF-24H can be summarized as:(1)junction temperature:-40 to 150 °C;(2)storage temperature:-40 to 125 °C;(3)collector-emitter voltage (G-E-short):1200 Volts;(4)gate-emitter voltage (C-E-short):±20 volts;(5)collector current:50 amperes;(6)peak collector current:100 amperes;(7)diode forward current:50 amperes;(8)diode forward pulse current:100 amperes;(9)power dissipation:400 watts;(10)max. mounting torque M4 terminal screws:13 in-lb;(11)max. mounting torque M5 mounting screws:17 in-lb;(12)module weight (typical):540 grams. If you want to know more inform-ation such as the electrical characteristics about the CM50TF-24H, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .