CM600HA-12H
IGBT MOD SGL 600V 600A H SER
product image
CM600HA-12H Picture
SeekIC No. : 004131189 Detail
CM600HA-12H: IGBT MOD SGL 600V 600A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM600HA-12H
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 600A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 600A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 60nF @ 10V
Power - Max: 2100W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector (Ic) (Max): 600A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 60nF @ 10V
Power - Max: 2100W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 600A
Features:
· Low Drive Power
· Low VCE(sat)
· Discrete Super-Fast Recovery (70ns) Free-Wheel Diode
· High Frequency Operation (20-25kHz)
· Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
· AC Motor Control
· Motion/Servo Control
· UPS
· Welding Power Supplies
· Laser Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol CM900HB-90H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 600 Volts
Gate-Emitter Voltage VCES ±20 Volts
Collector Current IC 600 Amperes
Peak Collector Current ICM 1200* Amperes
Diode Forward Current IF 600 Amperes
Diode Forward Surge Current IFM 1200* Amperes
Power Dissipation Pd 2100 Watts
Maximum Mounting Torque, M5 Terminal Screws - 95 in-lb
Maximum Mounting Torque, M6 Mounting Screws - 26 in-lb
Module Weight (Typical) - 560 Grams
V Isolation VRMS 2500 Vlots
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM600HA-12H
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max2100W