CM600HA-24H
IGBT MOD SGL 1200V 600A H SER
product image
CM600HA-24H Picture
SeekIC No. : 004131191 Detail
CM600HA-24H: IGBT MOD SGL 1200V 600A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM600HA-24H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 600A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 600A
Current - Collector Cutoff (Max): 2mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 120nF @ 10V
Power - Max: 4100W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Configuration: Single
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector Cutoff (Max): 2mA
Current - Collector (Ic) (Max): 600A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 120nF @ 10V
Power - Max: 4100W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 600A
Features:
·Low Drive Power
· Low VCE(sat)
· Discrete Super-Fast Recovery (135ns) Free-Wheel Diode
· High Frequency Operation (20-25kHz)
· Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
·AC Motor Control
· Motion/Servo Control
· UPS
· Welding Power Supplies
· Laser Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol CM600HA-24H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 1200 Volts
Gate-Emitter Voltage VCES ±20 Volts
Collector Current IC 600 Amperes
Peak Collector Current ICM 1200* Amperes
Diode Forward Current IF 600 Amperes
Diode Forward Surge Current IFM 1200* Amperes
Power Dissipation Pd 4100 Watts
Mounting Torque, M8 Terminal Screws - 95 in-lb
Mounting Torque, M6 Mounting Screws - 26 in-lb
Module Weight (Typical) - 560 Grams
V Isolation VRMS 2500 Volts
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM600HA-24H
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max4100W