CMD95-21SRC/TR10
LED RED CLEAR Z-BEND SMD
product image
CMD95-21SRC/TR10 Picture
SeekIC No. : 003613423 Detail
CMD95-21SRC/TR10: LED RED CLEAR Z-BEND SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CMD95-21SRC/TR10
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Chicago Miniature Lighting, LLC
Color: Red Millicandela Rating: 100mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ: 1.7V Current - Test: 20mA
Wavelength - Dominant: - Supply Current (Max) : 0.0023 mA
Wavelength - Peak: 660nm Viewing Angle: 25°
Lens Type: Clear Lens Style/Size: Round with Domed Top, 1.7mm
Package / Case: 2-SMD, Z-Bend Size / Dimension: 2.20mm L x 2.10mm W
Height: 2.70mm Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Current - Test: 20mA
Lens Type: Clear
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Color: Red
Wavelength - Dominant: -
Wavelength - Peak: 660nm
Voltage - Forward (Vf) Typ: 1.7V
Viewing Angle: 25°
Millicandela Rating: 100mcd
Lens Style/Size: Round with Domed Top, 1.7mm
Package / Case: 2-SMD, Z-Bend
Size / Dimension: 2.20mm L x 2.10mm W
Manufacturer: Chicago Miniature Lighting, LLC
Height: 2.70mm
Pinout
Specifications
Part Number: CMD95-21SRC/TR10
Serial Number: CMD95
LED Type: SMT
Industry Size: Subminiature
Metric Size: 1.8 mm
Output Color: RED
Epoxy: CLEAR
Peak Wave length (mA): 660
Minimum MCD: 60
Typical MCD: 100
Forward Volt (Typical): 1.7
Forward Volt (Max): 2.4
Rate Current (mA): 20
Viewing Angle (°): 25
Operating Temperature:
Storage Temperature: -0.48
Power Dissipation: 100
Cont Forward Current Max: 30
RoHS Status: Yes
Parameters:
Technical/Catalog InformationCMD95-21SRC/TR10
VendorCML Innovative Technologies Inc
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRound, 1.7mm
Millicandela Rating100mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.7V
Wavelength - Dominant660nm
Wavelength - Peak660nm
Current - Test20mA
Lens TypeClear
Luminous Flux15 mlm
Package / Case2.2mm x 2.1mm x 2.7mm