CNY17-2-360E
Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 0.3mA
product image
CNY17-2-360E Picture
SeekIC No. : 00100842 Detail
CNY17-2-360E: Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 0.3mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CNY17-2-360E
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Input Type : DC Maximum Collector Emitter Voltage : 70 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.3 V Isolation Voltage : 5000 Vrms
Current Transfer Ratio : 125 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Collector Current : 150 mA Maximum Power Dissipation : 250 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : PDIP-6 Gull Wing Packaging : Tube
Description
Isolation Voltage : 5000 Vrms
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.3 V
Maximum Power Dissipation : 250 mW
Input Type : DC
Maximum Collector Current : 150 mA
Package / Case : PDIP-6 Gull Wing
Maximum Collector Emitter Voltage : 70 V
Current Transfer Ratio : 125 %
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationCNY17-2-360E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Isolation Voltage5000Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Current - Output/Channel150mA
Voltage - Output70V
Vce Saturation (Max)300mV
Current Transfer Ratio (Min)63% @ 10mA