CP10TD1-24A
DIP-CIB MOD 1200V 10A
product image
CP10TD1-24A Picture
SeekIC No. : 004131101 Detail
CP10TD1-24A: DIP-CIB MOD 1200V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CP10TD1-24A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Maximum Operating Temperature : + 95 C IGBT Type: -
Configuration: Three Phase Inverter with Brake Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.5V @ 15V, 10A Current - Collector (Ic) (Max): 10A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.04nF @ 25V
Power - Max: 96W Input: Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor: Yes Mounting Type: Through Hole
Package / Case: DIP
Description
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: -
NTC Thermistor: Yes
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Configuration: Three Phase Inverter with Brake
Mounting Type: Through Hole
Input: Three Phase Bridge Rectifier
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.5V @ 15V, 10A
Supplier Device Package: -
Current - Collector (Ic) (Max): 10A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.04nF @ 25V
Power - Max: 96W