CRBV55CL-0457-0468
VCO Oscillators Red Box 457-468MHz
product image
CRBV55CL-0457-0468 Picture
SeekIC No. : 001166703 Detail
CRBV55CL-0457-0468: VCO Oscillators Red Box 457-468MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CRBV55CL-0457-0468
Mfg:
Crystek Corporation
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Frequency : 457 MHz to 468 MHz Load Capacitance : 100 pF
Packaging : Bulk Supply Voltage : 5 Volts
Dimensions : 31.75 mm W x 31.75 mm L x 14.99 mm H Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Description
Package / Case :
Supply Voltage : 5 Volts
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Bulk
Load Capacitance : 100 pF
Dimensions : 31.75 mm W x 31.75 mm L x 14.99 mm H
Frequency : 457 MHz to 468 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationCRBV55CL-0457-0468
VendorCrystek Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
2nd Harmonic, Typ (dBc)-12
Center Frequency462.5MHz
Frequency Range457 ~ 468MHz
Icc Max15mA
Kvco (MHz/V)6
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-138
Power (dBm)3 ±3
Supply Voltage5V
Tuning Voltage (VDC)1.5 ~ 3.5 V