CRT14-6.5RD-100
WIRE TFE HV RED 14AWG .214 IN
product image
CRT14-6.5RD-100 Picture
SeekIC No. : 002898138 Detail
CRT14-6.5RD-100: WIRE TFE HV RED 14AWG .214 IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CRT14-6.5RD-100
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: CRT Manufacturer: Daburn Electronics
Cable Type: Hook Up Wire Gauge: 14 AWG
Conductor Strand: 19/27 Dimensions : 29 mm x 18 mm
Length: 100' (30.5m) Jacket (Insulation) Material: Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter: 0.214" (5.43mm) Jacket (Insulation) Thickness: -
Voltage: 32.5kV Operating Temperature: -90°C ~ 200°C
Color: Red Features: MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878
Description
Cable Type: Hook Up
Wire Gauge: 14 AWG
Conductor Strand: 19/27
Manufacturer: Daburn Electronics
Conductors: 1
Color: Red
Jacket (Insulation) Thickness: -
Series: CRT
Length: 100' (30.5m)
Jacket (Insulation) Material: Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Operating Temperature: -90°C ~ 200°C
Features: MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878
Voltage: 32.5kV
Jacket (Insulation) Diameter: 0.214" (5.43mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationCRT14-6.5RD-100
VendorDaburn Electronics
CategoryCables, Wires
ColorRed
Wire Gauge 14 AWG
Maximum Temperature*
Conductor Strand19/27
Voltage32.5kV
Conductors1
Length100' (30.5m)
Cable TypeHook Up Wire
Jacket (Insulation) Thickness-