CT94EZ200
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
product image
CT94EZ200 Picture
SeekIC No. : 003622179 Detail
CT94EZ200: TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CT94EZ200
Quick Details
Resolution : 8 bit, 14 bit Series: CT94
Manufacturer: Copal Electronics Inc Resistance (Ohms): 20
Power (Watts): 0.5W, 1/2W Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C Number of Turns: 18
Adjustment Type: Side Adjustment Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Through Hole Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Description
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Adjustment Type: Side Adjustment
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Resistive Material: Cermet
Power (Watts): 0.5W, 1/2W
Packaging: Bulk
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Resistance (Ohms): 20
Series: CT94
Number of Turns: 18
Size / Dimension: Square - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationCT94EZ200
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms20.0
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of Turns18
Package / CaseSquare - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole