CVCO55BE-1820-2100
VCO Oscillators 1820-2100MHz
product image
CVCO55BE-1820-2100 Picture
SeekIC No. : 001166395 Detail
CVCO55BE-1820-2100: VCO Oscillators 1820-2100MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CVCO55BE-1820-2100
Mfg:
Crystek Corporation
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Package / Case : 0.5 in x 0.5 in Frequency : 1820 MHz to 2100 MHz
Load Capacitance : 22 pF Packaging : Bulk
Minimum Operating Temperature : - 40 C Maximum Operating Temperature : + 85 C
Description
Supply Voltage :
Dimensions :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : 0.5 in x 0.5 in
Packaging : Bulk
Load Capacitance : 22 pF
Frequency : 1820 MHz to 2100 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationCVCO55BE-1820-2100
VendorCrystek Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Center Frequency1960MHz
Frequency Range1820 ~ 2100MHz
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)20
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Power (dBm)0 ±3
Supply Voltage8V
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 18 V
Package / Case12.7mm x 12.7mm x 3.81mm