CVCO55BE-2110-2170
VCO Oscillators 2110-2170MHz
product image
CVCO55BE-2110-2170 Picture
SeekIC No. : 001166759 Detail
CVCO55BE-2110-2170: VCO Oscillators 2110-2170MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CVCO55BE-2110-2170
Mfg:
Crystek Corporation
  • Qty
  • 0~25
Quick Details
Package / Case : 0.5 in x 0.5 in Frequency : 2110 MHz to 2170 MHz
Load Capacitance : 22 pF Supply Voltage : 5.25 Volts
Minimum Operating Temperature : - 40 C Maximum Operating Temperature : + 85 C
Description
Packaging :
Dimensions :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : 0.5 in x 0.5 in
Supply Voltage : 5.25 Volts
Load Capacitance : 22 pF
Frequency : 2110 MHz to 2170 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationCVCO55BE-2110-2170
VendorCrystek Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
2nd Harmonic, Typ (dBc)-10
Center Frequency2140MHz
Frequency Range2110 ~ 2170MHz
Icc Max20mA
Kvco (MHz/V)40
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Power (dBm)3 ±3
Supply Voltage5V
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
Package / Case12.7mm x 12.7mm x 3.81mm