CWX815-1.8432M
OSC 1.8432MHZ 5.0V +-25PPM SMD
product image
CWX815-1.8432M Picture
SeekIC No. : 003421969 Detail
CWX815-1.8432M: OSC 1.8432MHZ 5.0V +-25PPM SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CWX815-1.8432M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: CWX815 Manufacturer: Connor-Winfield
Type: XO (Standard) Frequency: 1.8432MHz
Function: Tri-State (Output Enable) Maximum DC Collector Current : 1.59 A
Output: CMOS Voltage - Supply: 5V
Frequency Stability: ±25ppm Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max): 45mA Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height: 0.051" (1.30mm) Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Description
Type: XO (Standard)
Function: Tri-State (Output Enable)
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Frequency: 1.8432MHz
Height: 0.051" (1.30mm)
Voltage - Supply: 5V
Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Output: CMOS
Frequency Stability: ±25ppm
Current - Supply (Max): 45mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: Connor-Winfield
Series: CWX815
Parameters:
Technical/Catalog InformationCWX815-1.8432M
VendorConnor-Winfield (VA)
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency1.8432MHz
Package / CaseSMD 7mm x 5mm
PackagingCut Tape (CT)
Supply Voltage5V
TypeStandard
Frequency Stability±25ppm
Supply Current45mA