CY74FCT162240T
Features: •Ioffsupports partial-power-down mode operation•Edge-rate control circuitry for significantly improvednoise characteristics•Typical output skew < 250 ps•ESD > 2000V•TSSOP (19.6-mil pitch) and SSOP (25-mil pitch)packages•Industrial temperatu...
product image
CY74FCT162240T Picture
SeekIC No. : 004319470 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY74FCT162240T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
•Ioffsupports partial-power-down mode operation
•Edge-rate control circuitry for significantly improvednoise characteristics
•Typical output skew < 250 ps
•ESD > 2000V
•TSSOP (19.6-mil pitch) and SSOP (25-mil pitch)packages
•Industrial temperature range of 40˚C to +85˚C
•VCC= 5V±10%
CY74FCT162240T Features:
•Balanced output drivers: 24 mA
•Reduced system switching noise
•Typical VOLP(ground bounce)<0.6V at VCC= 5V, TA= 25˚C
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
(Abovewhichtheusefullifemaybeimpaired.Foruser
guidelines, not tested.)
Storage Temperature.....Com'l.55°C to +125°C
Ambient Temperature with
Power Applied.................Com'l.55°C to +125°C
DC Input Voltage..........................0.5V to +7.0V
DC Output Voltage........................0.5V to +7.0V
DC Output Current
(Maximum Sink Current/Pin).........60 to +120 mA
Power Dissipation.........................................1.0W
Static Discharge Voltage
(per MIL-STD-883, Method 3015)..............>2001V