CY8C21434-24LTXI
Programmable Systems-on-a-Chip (PSoC) PSoC, 28I/O, 8K Fsh 512 bytes RAM
product image
CY8C21434-24LTXI Picture
SeekIC No. : 00385676 Detail
CY8C21434-24LTXI: Programmable Systems-on-a-Chip (PSoC) PSoC, 28I/O, 8K Fsh 512 bytes RAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY8C21434-24LTXI
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : M8C Processor Series : CY8C21x34
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 512 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.4 V to 5.25 V
Package / Case : QFN-32 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Core : M8C
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 512 B
Operating Supply Voltage : 2.4 V to 5.25 V
Processor Series : CY8C21x34
Package / Case : QFN-32
Description
Features of the CY8C21434-24LTXI are:(1)M8C Processor Speeds to 24 MHz;(2)8x8 Multiply, 32-Bit Accumulate;(3)Low Power at High Speed;(4)3.0 to 5.25 V Operating Voltage;(5)Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C;(6)16K Bytes Flash Program Storage 50,000 Erase/Write Cycles;(7)256 Bytes SRAM Data Storage;(8)User-Configurable Low Voltage Detection;(9)On-Chip Precision Voltage Reference;(10)Full-Featured, In-Circuit Emulator and Programmer.
The absolute maximum ratings of the CY8C21434-24LTXI can be summarized as:(1)Storage Temperature: -55 to +100 ;(2)Ambient Temperature with Power Applied: -40 to +85 ;(3)Supply Voltage on Vdd Relative to Vss: -0.5 to +6.0 V;(4)DC Input Voltage: Vss- 0.5 to Vdd + 0.5 V;(5)DC Voltage Applied to Tri-state: Vss- 0.5 to Vdd + 0.5 V;(6)Maximum Current into any Port Pin: -25 to +50 mA;(7)Maximum Current into any Port Pin Configured as Analog Driver: -50 to +50 mA;(8)Electro Static Discharge Voltage: 2000 V;(9)Latch-up Current: 200 mA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the  CY8C21434-24LTXI , please download the datasheet of the  CY8C21434-24LTXI  in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY8C21434-24LTXI
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size512 x 8
Number of I /O28
Package / Case32-QFN
Speed24MHz
Controller SeriesCY8C21xxx
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorM8C
Data ConvertersA/D 28x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V