CY8C21434-24LTXIT
Programmable Systems-on-a-Chip (PSoC) PSoC, 28I/O, 8K Fsh 512 bytes RAM
product image
CY8C21434-24LTXIT Picture
SeekIC No. : 00386081 Detail
CY8C21434-24LTXIT: Programmable Systems-on-a-Chip (PSoC) PSoC, 28I/O, 8K Fsh 512 bytes RAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY8C21434-24LTXIT
Quick Details
Core : M8C Processor Series : CY8C21x34
Data Bus Width : 8 bit Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Package / Case : QFN EP Mounting Style : SMD/SMT
Description
Maximum Clock Frequency :
Program Memory Size :
Data RAM Size :
On-Chip ADC :
Core : M8C
Processor Series : CY8C21x34
Package / Case : QFN EP
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY8C21434-24LTXIT
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size512 x 8
Number of I /O28
Package / Case32-QFN
Speed24MHz
Controller SeriesCY8C21xxx
Oscillator TypeInternal
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Data ConvertersA/D 28x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V