CY8C24894-24LFXI
Programmable Systems-on-a-Chip (PSoC) IC MCU 16K FLASH 1K SRAM
product image
CY8C24894-24LFXI Picture
SeekIC No. : 00386159 Detail
CY8C24894-24LFXI: Programmable Systems-on-a-Chip (PSoC) IC MCU 16K FLASH 1K SRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY8C24894-24LFXI
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : M8C Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 24 MHz Program Memory Size : 16 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 3 V to 5.25 V
Package / Case : QFN-56 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Data RAM Size :
Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Core : M8C
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 16 KB
Operating Supply Voltage : 3 V to 5.25 V
Package / Case : QFN-56
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY8C24894-24LFXI
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size16K x 8
RAM Size1K x 8
Number of I /O49
Package / Case56-QFN
Speed24MHz
Controller SeriesCY8C24xxx
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V