D100K1R0
Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 1ohm 10% Tubular Ceramic
product image
D100K1R0 Picture
SeekIC No. : 001294137 Detail
D100K1R0: Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 1ohm 10% Tubular Ceramic
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D100K1R0
  • Qty
  • 0~16
Quick Details
Resistance : 1 Ohms Tolerance : 10 %
Power Rating : 100 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 210 Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L
Packaging : Bulk Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Operating Temperature Range :
Tolerance : 10 %
Power Rating : 100 Watts
Resistance : 1 Ohms
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L
Series : 210
Parameters:
Technical/Catalog InformationD100K1R0
VendorOhmite
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00
Power (Watts)100W
Size / Dimension0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Tolerance±10%