D100K50RE
Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 50ohm 10% Tubular Ceramic
product image
D100K50RE Picture
SeekIC No. : 001288534 Detail
D100K50RE: Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 50ohm 10% Tubular Ceramic
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D100K50RE
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 50 Ohms Tolerance : 10 %
Power Rating : 100 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : D1000 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L Packaging : Bulk
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L
Series : D1000
Resistance : 50 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationD100K50RE
VendorOhmite
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0
Power (Watts)100W
Size / Dimension0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Tolerance±10%