D101F102FO3
Mica Capacitors MICA
product image
D101F102FO3 Picture
SeekIC No. : 001063583 Detail
D101F102FO3: Mica Capacitors MICA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D101F102FO3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1000 pF Tolerance : 1 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Radial Product : Mica Standard Dipped Capacitors
Description
Temperature Coefficient :
Package / Case :
TTI Euro Franchised Flag :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating : 100 Volts
Termination Style : Radial
Product : Mica Standard Dipped Capacitors
Tolerance : 1 %
Capacitance : 1000 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationD101F102FO3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±1%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
FeaturesMica
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.142" (3.60mm)