D105F301JO3
Mica Capacitors MICA 300PF 500VJ
product image
D105F301JO3 Picture
SeekIC No. : 001058845 Detail
D105F301JO3: Mica Capacitors MICA 300PF 500VJ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D105F301JO3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 300 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 500 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Temperature Coefficient : 0 PPM / C, 70 PPM / C Termination Style : Radial
Product : Mica Standard Dipped Capacitors
Description
Package / Case :
TTI Euro Franchised Flag :
Voltage Rating : 500 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 0 PPM / C, 70 PPM / C
Termination Style : Radial
Capacitance : 300 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationD105F301JO3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance300pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
FeaturesMica
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.142" (3.60mm)