D105F511JO3
CAP MICA 510PF 1KV 5% RADIAL
product image
D105F511JO3 Picture
SeekIC No. : 002969556 Detail
D105F511JO3: CAP MICA 510PF 1KV 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D105F511JO3
Quick Details
Series: D10 Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 510pF Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Tolerance: ±5% Dielectric Material: Mica
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.142" (3.60mm) Length : 31.8 mm
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Features: General Purpose
Packaging: Bulk Size / Dimension: 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Description
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Tolerance: ±5%
Package / Case: Radial
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Features: General Purpose
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.382" (9.70mm)
Lead Spacing: 0.142" (3.60mm)
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Capacitance: 510pF
Size / Dimension: 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Series: D10
Parameters:
Technical/Catalog InformationD105F511JO3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance510pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
FeaturesMica
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.142" (3.60mm)