D12312SVTE20V
product image
D12312SVTE20V Picture
SeekIC No. : 003508902 Detail
D12312SVTE20V: IC H8S/2312S MCU ROMLESS 100TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D12312SVTE20V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: H8® H8S/2300 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2000 Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: SCI, SmartCard
Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 70 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 8K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-TQFP
Description
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 3.6 V
RAM Size: 8K x 8
Peripherals: POR, PWM, WDT
Package / Case: 100-TQFP
Number of I /O: 70
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2000
Series: H8® H8S/2300
Connectivity: SCI, SmartCard
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Parameters:
Technical/Catalog InformationD12312SVTE20V
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size8K x 8
Number of I /O70
Package / Case100-TQFP
Speed20MHz
Controller SeriesH8S/2300
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
ConnectivitySCI, SmartCard
PeripheralsPOR, PWM, WDT