DD230S22K
Rectifiers 2.2KV 230A
product image
DD230S22K Picture
SeekIC No. : 00177503 Detail
DD230S22K: Rectifiers 2.2KV 230A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DD230S22K
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~4
  • 4~10
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Dual
Reverse Voltage : 2200 V Forward Voltage Drop : 1.74 V at 800 A
Forward Continuous Current : 230 A Max Surge Current : 9000 A
Reverse Current IR : 160 mA Mounting Style : Screw
Description
Recovery Time :
Package / Case :
Packaging :
Configuration : Dual
Product : Standard Recovery Rectifiers
Mounting Style : Screw
Reverse Voltage : 2200 V
Forward Continuous Current : 230 A
Forward Voltage Drop : 1.74 V at 800 A
Max Surge Current : 9000 A
Reverse Current IR : 160 mA