DE1A1B-4.5V
General Purpose / Industrial Relays 4.5VDC 200MW PCB RELAY POWER
product image
DE1A1B-4.5V Picture
SeekIC No. : 002551722 Detail
DE1A1B-4.5V: General Purpose / Industrial Relays 4.5VDC 200MW PCB RELAY POWER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DE1A1B-4.5V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationDE1A1B-4.5V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage4.5VDC
Control Off Voltage (Min)0.45 VDC
Control On Voltage (Max)3.15 VDC
Coil Current44.5mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DE1A1B 4 5V