DFA20E12D12
DC/DC Converters
product image
DFA20E12D12 Picture
SeekIC No. : 002721759 Detail
DFA20E12D12: DC/DC Converters
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DFA20E12D12
Mfg:
Power-One
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 20 W
Input Voltage Range : 9 V to 18 V Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : + 12 V Output Current (Channel 1) : 850 mA
Output Voltage (Channel 2) : - 12 V Output Current (Channel 2) : 850 mA
Package / Case Size : 2.02 in x 2.02 in
Description
Input Voltage (nominal) :
Mounting Style :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Input Voltage Range : 9 V to 18 V
Output Power : 20 W
Output Current (Channel 1) : 850 mA
Output Voltage (Channel 1) : + 12 V
Output Current (Channel 2) : 850 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationDFA20E12D12
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output±12V
Power (Watts)20W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 850mA
2nd Output-12 VDC @ 850mA