DFA20E12D5
CONVERTER DC-DC 20W +5V/-5V DUAL
product image
DFA20E12D5 Picture
SeekIC No. : 003623736 Detail
DFA20E12D5: CONVERTER DC-DC 20W +5V/-5V DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DFA20E12D5
Quick Details
Series: DFA20 Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : BGA-48 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -5V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 1.7A, 1.7A Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Voltage - Isolation: 700V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-DIP Module
Size / Dimension: 2.02" L x 2.02" W x 0.45" H (51.3mm x 51.3mm x 11.4mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -50°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 3: -
Features: -
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -5V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 81%
Packaging: Bulk
Package / Case: 7-DIP Module
Voltage - Input (Max): 18V
Voltage - Input (Min): 9V
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Manufacturer: Power-One
Voltage - Isolation: 700V
Series: DFA20
Size / Dimension: 2.02" L x 2.02" W x 0.45" H (51.3mm x 51.3mm x 11.4mm)
Current - Output (Max): 1.7A, 1.7A
Parameters:
Technical/Catalog InformationDFA20E12D5
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output±5V
Power (Watts)20W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 1.7A
2nd Output-5 VDC @ 1.7A