DK1A-12V-F
General Purpose / Industrial Relays 10A 12VDC SPST-NO SEALED
product image
DK1A-12V-F Picture
SeekIC No. : 002550724 Detail
DK1A-12V-F: General Purpose / Industrial Relays 10A 12VDC SPST-NO SEALED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DK1A-12V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 720 Ohms
Coil Current : 16.6 mA Switching Voltage : 250 VAC, 30 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 30 VDC
Coil Resistance : 720 Ohms
Coil Current : 16.6 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationDK1A-12V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current16.7mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DK1A 12V F