DMC-16117A
LCD MODULE 16X1 CHARACTER
product image
DMC-16117A Picture
SeekIC No. : 003610895 Detail
DMC-16117A: LCD MODULE 16X1 CHARACTER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DMC-16117A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: DMC-16117 Manufacturer: Kyocera Display America, Inc.
Supply Voltage - Max : 5.25 V, 5.25 V, 12.5 V Display Type: TN - Twisted Nematic
Display Mode: Reflective Number of Digits/Alpha: -
Outline L x W x H: - Viewing Area: 64.50mm L x 13.00mm W
Backlight: Without Backlight Display Format: 16 x 1
Character Size: 5.95mm H x 3.20mm W Character Format: 5 x 8 Dots
Voltage - Supply: 5.0V Dot Size: 0.60mm W x 0.70mm H
Interface: -
Description
Display Type: TN - Twisted Nematic
Display Mode: Reflective
Backlight: Without Backlight
Voltage - Supply: 5.0V
Interface: -
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Character Format: 5 x 8 Dots
Display Format: 16 x 1
Manufacturer: Kyocera Display America, Inc.
Number of Digits/Alpha: -
Outline L x W x H: -
Viewing Area: 64.50mm L x 13.00mm W
Dot Size: 0.60mm W x 0.70mm H
Character Size: 5.95mm H x 3.20mm W
Series: DMC-16117
Parameters:
Technical/Catalog InformationDMC-16117A
VendorOptrex America Inc
CategoryOptoelectronics
Display ModeReflective
Display Format16 x 1
Character Format5 x 8 Dots
BacklightWithout Backlight
Voltage - Supply5.0V
Dot Size0.60mm W x 0.70mm H
Number of Digits/Alpha-
Outline L x W x H-
Other Names DMC 16117A