DP1203C915
MODULE DROP IN FOR XE1203 915MHZ
product image
DP1203C915 Picture
SeekIC No. : 004127466 Detail
DP1203C915: MODULE DROP IN FOR XE1203 915MHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DP1203C915
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Semtech
Frequency: 915MHz Data Rate - Maximum: 153.2kbps
Modulation or Protocol: - Applications: ISM
Power - Output: 11dBm Sensitivity: -111dBm
Voltage - Supply: 2.4 V ~ 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Current - Receiving: 14mA Current - Transmitting: 62mA
Data Interface: PCB, Surface Mount Memory Size: -
Antenna Connector: PCB, Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Description
Series: -
Data Interface: PCB, Surface Mount
Memory Size: -
Antenna Connector: PCB, Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: ISM
Sensitivity: -111dBm
Voltage - Supply: 2.4 V ~ 3.6 V
Power - Output: 11dBm
Modulation or Protocol: -
Package / Case: Module
Packaging: Bulk
Frequency: 915MHz
Manufacturer: Semtech
Current - Receiving: 14mA
Current - Transmitting: 62mA
Data Rate - Maximum: 153.2kbps
Parameters:
Technical/Catalog InformationDP1203C915
VendorSemtech
CategoryRF and RFID
Frequency915MHz
Data Rate - Maximum153.2kbps
Modulation or Protocol-
ApplicationsISM
Power - Output11dBm
Sensitivity-111dBm
Voltage - Supply2.4 V ~ 3.6 V
Current - Receiving14mA
Current - Transmitting62mA