DS1804Z-010+T&R
Digital Potentiometer ICs NV Trimmer
product image
DS1804Z-010+T&R Picture
SeekIC No. : 00349160 Detail
DS1804Z-010+T&R: Digital Potentiometer ICs NV Trimmer
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS1804Z-010+T&R
Mfg:
Maxim Integrated Products
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Number of POTs : Single
Taps per POT : 100 Wiper Memory : Non Volatile
Digital Interface : Increment-Decrement Operating Supply Voltage : 3 V, 5 V
Supply Current : 400 uA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8 Narrow
Packaging : Reel
Description
Temperature Coefficient :
Tolerance :
Buffered Wiper :
Description/Function :
Packaging : Reel
Resistance : 10 KOhms
Number of POTs : Single
Wiper Memory : Non Volatile
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Taps per POT : 100
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Digital Interface : Increment-Decrement
Operating Supply Voltage : 3 V, 5 V
Supply Current : 400 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationDS1804Z-010+T&R
VendorMaxim Integrated Products
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Resistance In Ohms10K
InterfaceIncrement/Decrement
Taps100
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Memory TypeNon-Volatile
Temperature Coefficient750 ppm/°C Typical
Operating Temperature-40°C ~ 85°C