DS1804Z-100/T&R
Digital Potentiometer ICs
product image
DS1804Z-100/T&R Picture
SeekIC No. : 00349418 Detail
DS1804Z-100/T&R: Digital Potentiometer ICs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS1804Z-100/T&R
Mfg:
Maxim Integrated Products
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 100 KOhms Number of POTs : Single
Taps per POT : 100 Wiper Memory : Non Volatile
Digital Interface : Increment-Decrement Operating Supply Voltage : 3 V, 5 V
Supply Current : 400 uA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8 Narrow
Packaging : Reel
Description
Temperature Coefficient :
Tolerance :
Buffered Wiper :
Description/Function :
Packaging : Reel
Number of POTs : Single
Wiper Memory : Non Volatile
Mounting Style : SMD/SMT
Resistance : 100 KOhms
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Taps per POT : 100
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Digital Interface : Increment-Decrement
Operating Supply Voltage : 3 V, 5 V