DS1E-M-DC24V
Low Signal Relays - PCB 2A 24VDC SPDT NON-LATCHING
product image
DS1E-M-DC24V Picture
SeekIC No. : 002568767 Detail
DS1E-M-DC24V: Low Signal Relays - PCB 2A 24VDC SPDT NON-LATCHING
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS1E-M-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 3 A
Coil Voltage : 24 VDC Maximum Switching Current : 3 A
Coil Current : 16.7 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 400 mW Termination Style : Solder Terminal
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Termination Style : Solder Terminal
Coil Type : Single Side Stable
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Current Rating : 3 A
Maximum Switching Current : 3 A
Power Consumption : 400 mW
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Current : 16.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationDS1E-M-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage2A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current16.7mA