DS1E-M-DC48V
Low Signal Relays - PCB 2A 48VDC SPDT NON-LATCHING
product image
DS1E-M-DC48V Picture
SeekIC No. : 002568575 Detail
DS1E-M-DC48V: Low Signal Relays - PCB 2A 48VDC SPDT NON-LATCHING
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS1E-M-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 3 A
Coil Voltage : 48 VDC Maximum Switching Current : 3 A
Coil Current : 8.3 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 400 mW Termination Style : Solder Terminal
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Termination Style : Solder Terminal
Coil Type : Single Side Stable
Contact Current Rating : 3 A
Maximum Switching Current : 3 A
Power Consumption : 400 mW
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Current : 8.3 mA
Coil Voltage : 48 VDC
Features:
• High sensitivity: 200 mW pick-up power
                             100 mW pick-up power types available
• Latching types available
• High switching capacity: 60 W, 125 V A
• High breakdown voltage: 1,500 V FCC surge between open contacts
                                            1,000 V AC between open contacts
• DIP-1C type can be used with 14 pin IC socket
          2C type can be used with 16 pin IC socket,
          4C type can be used with 2 sets of 14 pin IC sockets
• Gold-cap silver palladium types available for 2 Form C type
• Bifurcated contacts are standard
Application
• Telecommunication equipment
• Office equipment
• Computer peripherals
• Security equipment
• Measuring instrumentation
Parameters:
Technical/Catalog InformationDS1E-M-DC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage2A @ 30VDC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)33.6 VDC
Coil Current8.3mA