DSA30C100QB
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amps 100V
product image
DSA30C100QB Picture
SeekIC No. : 00188950 Detail
DSA30C100QB: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amps 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSA30C100QB
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 120 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1.06 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-3P
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 120 A
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Package / Case : TO-3P
Forward Voltage Drop : 1.06 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSA30C100QB
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr300A @ 100V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)