DSA35-16A
Rectifiers 35 Amps 1600V
product image
DSA35-16A Picture
SeekIC No. : 00170120 Detail
DSA35-16A: Rectifiers 35 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSA35-16A
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1600 V Forward Voltage Drop : 1.55 V at 150 A
Forward Continuous Current : 49 A Max Surge Current : 650 A
Reverse Current IR : 4000 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DO-203AB (DO-5) Packaging : Box
Description
Recovery Time :
Configuration : Single
Product : Standard Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Reverse Voltage : 1600 V
Max Surge Current : 650 A
Packaging : Box
Package / Case : DO-203AB (DO-5)
Forward Voltage Drop : 1.55 V at 150 A
Forward Continuous Current : 49 A
Reverse Current IR : 4000 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSA35-16A
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)49A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 150A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 1600V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, Stud (DO-5)
PackagingBulk
Capacitance @ Vr, F-
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DSA35 16A