DSAI75-12B
Rectifiers 75 Amps 1200V
product image
DSAI75-12B Picture
SeekIC No. : 00172659 Detail
DSAI75-12B: Rectifiers 75 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSAI75-12B
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 1.17 V at 150 A
Forward Continuous Current : 110 A Max Surge Current : 1400 A
Reverse Current IR : 6000 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DO-203AB (DO-5) Packaging : Box
Description
Recovery Time :
Configuration : Single
Product : Standard Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Max Surge Current : 1400 A
Reverse Voltage : 1200 V
Packaging : Box
Package / Case : DO-203AB (DO-5)
Forward Continuous Current : 110 A
Forward Voltage Drop : 1.17 V at 150 A
Reverse Current IR : 6000 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSAI75-12B
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.17V @ 150A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 1200V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)